A PontMás Vas Megyei Autista Gyermekekért Alapítvány

2015-ös megalakulása óta elkötelezett támogatója a Vas vármegyei autizmussal élő gyermekeknek és családjaiknak.

Kuratóriumi tagok bemutatkozása

Pohánka Edit


Pohánka Edit a PontMás Vas vármegyei Autista Gyermekekért Alapítvány kuratóriumának elnöke, az Autisták Országos Szövetségének alelnöke vagyok. Két gyermekes büszke anya vagyok, kisebbik fiam autizmussal él. Ennek köszönhetően kezdtem el foglalkozni az autizmus spektrum zavar mélyebb megismerésével. Érintettségem okán karoltam fel az autizmus ügyét, szívügyemnek tekintem, hogy egyre többen ismerjék meg ezt a különleges állapotot, és az autisták hétköznapjait. Elkötelezetten küzdök az elfogadásért. Autizmussal érintett szülőként mindig is különös motivációt éreztem arra, hogy az autizmussal élő gyermekek és családjaik mindennapi támogatását megszervezzem. Ennek okán fogtunk össze többen és 2015-ben megalapítottuk a PontMás Vas vármegyei Autista Gyermekekért Alapítványt. Az Alapítvány mindennapi munkájával igyekszik támogatni a Vas vármegyei, autizmussal érintett családokat. Amellett, hogy rendszeresen szervezünk számukra programokat, az Autizmus specifikus gyógypedagógusokkal, egyéb szakemberekkel összefogva nagyban hozzájárulunk az autizmussal élő gyermekek sikeres oktatásához. A munkám és alapítványi kötelezettségeim teljesítése mellett szüntelenül keresem az újabb lehetőségeket az autizmus spektrum zavar minél mélyebb megismerésére, valamint minél szélesebb körű megismertetésére. Ebből kifolyólag végeztem el az Autisták Országos Szövetsége által szervezett animátor képzést. Animátorként is célom, hogy minél többen ismerjék meg ennek a spektrum zavarnak a jellemzőit, segítve ezzel az autizmussal élők társadalmi elfogadását.

Elérhetőségeim:

  • e-mail: pontmas.alapitvany@gmail.com
  • telefonszám: +36209748679

Rumi Edina


Rumi Edina vagyok, 2000-ben született Marcsi lányom, akinél 3 évesen autizmust diagnosztizáltak. Az élet minden területén mindig a megoldást keresem, az első sokk után ekkor is ezt tettem. Szülőtréningekre jártam Budapestre, csatlakoztam a szombathelyi Esőemberke Alapítványhoz, majd a PontMás Vas Megyei Autista Gyermekekért Alapítványhoz. Igyekeztem mindkét Alapítvány munkáját segíteni, mentorszülő, majd animátor lettem az Autisták Országos Szövetsége által szervezett képzésen. Pohánka Edit megkeresése kapcsán lettem a szombathelyi AOSZ Info-Pont munkatársa részmunkaidőben, majd teljes munkaidőben az Autisták Országos Szövetsége csapatának munkájában is részt vettem. Szerencsés alkat vagyok, viszonylag hamar el tudtam fogadni lányom állapotát, így könnyebben tudok segíteni a hozzánk forduló szülőknek. Az alapítványnál azon dolgozunk, hogy minél több lehetősége legyen az érintett családoknak az informálódásra, a sorstársi közsséghez kapcsolódásra, valamint nagyon fontosnak tartom az érdekvédelmet, úgy a gyermekeink mint a hozzátartozóik számára.

Boros Zsanett


Boros Zsanett vagyok, kétgyermekes édesanya. Nagyobbik gyermekemnél autizmus spektrum zavart diagnosztizáltak. 26 éve dolgozok a Szombathelyi Televízió operatőreként, eközben óvodapedagógus diplomát szereztem a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karán. 2017-től az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karán folytattam tanulmányaimat, ahol autizmus spektrum pedagógiája szakirányon végeztem gyógypedagógusként. A PontMás Vas Megyei Autista Gyermekekért Alapítvány kuratóriumi tagjaként minden tevékenységemmel igyekszem segíteni a megyében élő autista gyermekek és fiatalok társadalmi beilleszkedését, az érintettek és családjaik életminőségének javítását. Részt vettem a Szombathelyen élő autista tanulók megfelelően kialakított általános iskolai integrációjának megvalósításában, amit a mai napig szívügyemnek tekintek.

Kovács Dóra


Kovács Dóra vagyok, 2016-ban végeztem az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai karán autizmus spektrum pedagógiája és értelmileg akadályozottak pedagógiája szakirányon. Diplomaszerzés után kezdtem el dolgozni az Aranyhíd EGYMI Micimackó Óvodájában. Azóta is ott vagyok, jelenleg a Füles csoport csoportvezetőjeként. Szívügyem az óvodás korosztály és a frissen diagnózist kapott gyermekek és családjuk segítése, kísérése. Szintén 2016-ban ismerkedtem meg a PontMás Alapítvány munkájával, tagjaival. Egy percig sem volt kérdés számomra,hogy én is részese szeretnék lenni ennek a csodálatos segítő közösségnek. Kuratóriumi tagként aktívan részt veszek az alapítvány életében és adom a szívem egy jó ügyért.

Bárdosi Emőke


Bárdosi Emőke vagyok, 1986 óta dolgozom gyógypedagógusként. 2007 óta foglalkozom autizmussal élő gyermekekkel Szombathelyen. Az ELTE-Bárczi Autizmus szakirányú képzésén 2010-ben végeztem. Néhány évig autista óvodásokkal dolgoztam, majd az Aranyhíd EGYMI iskolai autista csoportjaihoz kerültem, ahol azóta is tanítok. A Nyolc Pont Projekt keretében részt vettem tanácsadói képzésen, CAT-kit és PECS tréningen. Két többségi általános iskolában autizmussal élő gyermek integrációját támogatom. A Nyolc Pont képzésén belül fél éven át végeztem tanácsadói munkát a Boncodföldén működő Autisták Védőotthonában, majd a TEAM munkatársaként több Vas megyei intézményben. Az MTA-ELTE Autizmus Szakmódszertani Kutatócsoport munkáját támogattam az autizmussal élők és családjaik életminőségét vizsgáló kutatás során pedagógusként 2016- 2017-ben. A PontMás Alapítvány a Vas Megyei Autista Gyermekekért tagjaként több alkalommal dolgoztam tájékoztató, szemléletformáló előadásokon, melyet védőnők, egészségügyi dolgozók hallgattak érdeklődéssel. Az autizmus világnapjához kapcsolódó filmklub egyik szervezője voltam 2020-ban, a programon több iskolából vettek részt, összesen kb. háromszázan. Igyekszem a szakmával kapcsolatos friss információkat megismerni, környezetemben továbbadni.

Sarangné Vass Edina Éva


Sarangné Vass Edina Éva vagyok, három gyermekes édesanya, középiskolai tanár. Középső gyermekem érintettsége miatt kezdtem el foglalkozni az autizmus spektrum zavarral. Részt vettem szülőtréningen és pedagógus továbbképzéseken, munkahelyemen több autizmussal élő diákot tanítottam. Az évek során megszerzett tudásommal és tapasztalataimmal próbálom segíteni a diákság érzékenyítését és a pedagógus kollégák munkáját. Feltett szándékom, hogy a PontMás Alapítvány munkatársaként továbbra is támogassam az autizmussal élő fiatalokat. Úgy gondolom, a céljaink eléréséhez csak egy dolog kell, ez alapítványunk jelmondata is: „Add a szíved!”

Döbrösy-Nèmeth Krisztina


Döbrösy-Nèmeth Krisztina vagyok, 49 éves, férjezett két gyermek anyukája. 2005 óta a kereskedelemben dolgozom. Többféle pozícióban ,egyénileg és csapatban is megállom a helyem ambiciózus és eltökélt vagyok. A kisebbik gyermekem Viktória, akinél 2010-ben diagnosztizáltak autizmust a Vadaskert Alapítvány Gyermek és Ifjúságpszichiátriai Kórház és Szakambulancián Budapesten. Megfelelő ismeretek hiányában elkezdtem foglalkozni a témával és mélyebben beleástam magam. Ebben nagy segítséget nyújtott az elérhető szakirodalom, valamint az online felület illetve az oktatási intézmény, azon belül a szakpedagógusok iránymutatása szakértelme. Nagy örömömre időközben Edit megkeresett engem az ügyben, hogy szeretne egy alapítványt létrehozni, mely ezen érintett gyermekek és családjuk számára nyújtana segítséget. Az alapítványnak a 2015-ös megalakulása óta a tagja vagyok, és legjobb tudásom szerint részt veszek annak működtetésében.

Charity Shop - Közösségi bolt

Mindannyian találkoztunk már a közismert adományozási formákkal: küldhetünk pénzt egy számlaszámra, vagy különböző dolgokat adhatunk segélyszervezeteknek, hogy eljuttassák a rászorulóknak. De mi van azokkal, akik rászorulnának a segítségre, de nem szeretnék feltárni problémájukat? És mi van az adományozókkal, akiknek a segélyszervezetek adománygyűjtési időpontjai nem felelnek meg, vagy más célra szeretnének adományozni?

Számukra megoldás a Charity Shop.

Az első Charity Shop (adománybolt) 1941-ben nyílt meg Londonban. Napjainkra több, mint 8 000 ilyen üzlet van Angliában, de Európában, Amerikában és Ázsiában is népszerűek.

Magyarországon még újdonságnak számítanak az adományboltok, amelyek egyfajta közösségi teret is biztosítanak. Ezek az üzletek a pályakezdőknek, diákoknak a szakmai gyakorlat megszerzéséhez, az idősebb korosztálynak a szabadidő eltöltéséhez, a munkanélkülieknek a munka világába történő visszailleszkedéséhez biztosítanak lehetőséget és aktívan segíthetik az egészségügyi műtéteken átesettek rehabilitációját is.

A rendszer működése egyszerű: az adományozni vágyók beviszik és térítés nélkül eladásra ajánlják fel a már nem használt, de mások számára még értéket képviselő személyes használati tárgyaikat, amit az üzlet vevőköre kedvező áron vásárolhat meg.

Az üzletekben az adományokat szigorúan minősítik és csak a legjobb áruk kerülnek forgalomba.

Az adományboltokban a társadalom minden csoportja megfordul. Különösen népszerű az alacsonyabb jövedelemmel rendelkezők körében, de szívesen keresik fel gyűjtők, régiségek szerelmesei. A környezetvédők is kedvelik, mivel a feleslegessé vált dolgaink újrafelhasználása sokkal kevésbé terheli a környezetet, mint az új javak elkészítése és csökken a keletkezett hulladék mennyisége is.

Miközben a vevő vásárlásával kielégíti saját igényét, jót is tesz, mivel a bevétel – az üzemeltetési költségek levonása után – valamilyen közösségi célra fordítódik.

A Vas és Zala megyei Charity Shop üzletek az elmúlt években közel három millió forint értékben támogattak helyi célokat és szervezeteket. 12 új munkahelyet teremtettek, ebből 9 helyet megváltozott munkaképességű munkavállaló tölt be. 30 tonna ruhát és cipőt adományoztak karitatív szervezeteknek, akik azt rászorulókhoz juttatták el.

A Pápán, Szombathelyen, Zalaegerszegen működő közösségi boltok árukészletének összetétele sokszínű, a legkisebb üzletben is több mint 5 000 féle különböző termékkel találkozhatnak a betérők, a készlet pedig percről-percre változik, ezért érdemes rendszeresen visszatérni.
Forrsás: https://www.facebook.com/AdomanyPont

Alapítványunk vállalkozói tevékenységet 2019. márciusától végez a Szombathelyi, és Zalaegerszegi Közösségi Bolt üzemeltetésének átvételével. A Charity Shop működési elve nagyon egyszerű, az is jót tesz, aki ad, és az is, aki vásárol.

Aki adományozni akar, beviszi a már nem használt, de mások számára értéket képviselő tárgyát, és ingyen átadja - legyen az ruha, műszaki cikk, könyv és hasonlók. Ezt az üzlet kedvezményesen beárazza, majd továbbértékesíti. A remélt nyereséget Alapítványunk céljainak, illetve a távolabbi tervek további megvalósítására kívánja fordítani, amely a felnövekvő autizmussal élő gyermekek részére foglalkoztató kialakítása.

Mik kerülhetnek a polcra?

Könyvek, képeslapok, újság-gyűjtemények, térképek, taneszközök, ruhanemű (tisztán, kivasalva), cipők, szandálok, műszaki cikkek (tv, rádió, számítógép, hajszárító, mosógép, hűtő, mikrohullámú sütő, hanglemezek, kazetták, szobabicikli, súlyzók, tornaszerek, gyermek és felnőtt kerékpárok stb.), képek, művészeti alkotások, szobrok, vázák, képkeretek, dísztárgyak, gyermekjátékok, háztartási eszközök, illetve lényegében bármi, az adományozók fantáziája szerint.

Népszerűségünknek köszönhetően minden évben több esetben tudtunk támogatni rászoruló, autizmussal érintett gyermeket nevelő családot, azzal, hogy ”bevásárolhattak” ingyen a közösségi boltjainkban, így adományozva tovább a szükséges ruhákat, cipőt, játékot vagy használati tárgyakat.

Mindkét városban nagy népszerűségnek örvend a július közepétől augusztus végéig tartó Tanévkezdést Támogató Akciónk, amikor az egyébként alacsony árainkból még további 50%- os kedvezménnyel vásárolhatnak nemcsak a gyerekeknek, hanem a család felnőtt tagjainak is.

Mindkét városban nagy népszerűségnek örvend a július közepétől augusztus végéig tartó Tanévkezdést Támogató Akciónk, amikor az egyébként alacsony árainkból még további 50%- os kedvezménnyel vásárolhatnak nemcsak a gyerekeknek, hanem a család felnőtt tagjainak is.

Az Adomány Pont nem "lomis", csak tiszta, jó és azonnal használható állapotban fogadjuk be az adományodat! Kezeld úgy, mintha a barátodnak, testvérednek adnád! -

AOSZ Info-Pont

Az Autisták Országos Szövetsége a helyi szükségletekre közvetlenül reagáló regionális központok, úgynevezett AOSZ Info-Pont irodák létrehozásával segíti az érintett családokat.

Az AOSZ Info-Pont irodák az Autisták Országos Szövetségének szolgáltatásait nyújtják az ország 13 pontján (Nagykanizsa, Székesfehérvár, Veszprém, Vésztő, Szeged, Salgótarján, Kecskemét, Szombathely, Mindszentpuszta, Debrecen, Pécs, Siófok és Szekszárd) a helyi környezetbe ágyazottan. Komplex szolgáltatást nyújtanak a családok és a szolgáltatók számára a korszerű autizmus ismeretek megszerzésében, információ áramoltatásban, kapcsolatépítésben, helyi együttműködések elindításában. Tevékenységüket az Autisták Országos Szövetségének szakértői támogatásával egységesen, megbízhatóan és magas szakmai színvonalon végzik. Állandó nyitvatartási időben várják a munkatársak az autista személyeket, családtagjaikat, az őket támogató szakembereket, laikus érdeklődőket.

Az AOSZ Info-Pontok főbb szolgáltatásai:

  • InfoCentrum szolgáltatás: tájékoztatás az elérhető szolgáltatásokról, jogainak érvényesítéséhez, ügyintézéshez információ nyújtása
  • AOSZ kártya igénylés, ügyintézés
  • Esőember folyóirat megrendelése, ügyintézés
  • Hírlevélre történő feliratkozás ügyintézése
  • Kiadványokhoz való hozzájutás
  • • Szakkönyvtár működtetése
  • Mentorszülő szolgáltatás ajánlása
  • • A DATA rendszer használatával kapcsolatos segítségnyújtás, helpdesk szolgáltatás a felhasználók tájékoztatása, bevonása, segítése. Az érintettek tájékoztatása, igényeik, javaslataik összegyűjtése. A helpdesk munkatársak, technikai segítséget nyújtanak a mobil applikáció használatában.
  • • Érintettek, családjaik, velük dolgozó szakemberek igényeinek, szükségleteinek feltárása
  • • Egyéb időszakos, alkalmi feladat, akció, kampány során adódó feladatok

Az Autisták Országos Szövetsége az AOSZ Info-Pontok létrehozásával törekszik az családok támogatásában kulcsszerepet betöltő segítő szolgáltatások körének bővítésére és kiterjesztésére, a jó gyakorlatok átadására, a területi egyenlőtlenségek ellensúlyozására, a helyi igények, szükségletek feltárására, valamint az egységes és széleskörű érdekvédelmi tevékenység megvalósítására. Az egyes régiókban működő irodák csökkentik a vidéki családok fokozott kiszolgáltatottságát és segítséget nyújtanak a megbízható ismeretek megszerzésében, a szakszerű segítségek elérhetőségében, a szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférésben, emellett a legmodernebb digitális eszközökkel segítik az autista személyek beilleszkedését és kommunikációját.

Szombathelyi AOSZ Info-Pont iroda